narzędzi inżynierskich firmy Siemens
w godzinach 10:00 - 14:00
Instytut Informatyki i Elektroniki,
Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji
Uniwersytetu Zielonogórskiego
oraz
SIEMENS sp. z o.o.
ZAPRASZAJĄ NA KONFERENCJĘ
Konferencja odbędzie się w sali 3 bud. A-29
CAMPUS A
Uniwersytetu Zielonogórskiego
10.00 | Uroczyste rozpoczęcie konferencji - prof. Marian Adamski |
10.10 | Wystąpienie JM Rektora UZ - prof. dr hab. Czesława Osękowskiego |
10.20 | Wystąpienie dziekana WEIT - dr hab. inż. Andrzeja Pieczyńskiego, prof. UZ |
10.30 | Wystąpienia oficjalne |
11.15 | Konferencja prasowa i przerwa |
11.45 | Narzędzia inżynierskie nowej generacji - polska premiera nowego rozwiązania |
14.00 | Zakończenie - prof. Marian Adamski |
Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji
ul. Podgórna 50, 65-246 Zielona Góra
CAMPUS A
Mapa dojazdu dostępna również na stronie
http://www.uz.zgora.pl/mapa/
Siemens Sp. z o.o., Polska spółka regionalna globalnego koncernu, realizując zasady Corporate Responsibility od lat intensywnie współpracuje z polskimi wyższymi uczelniami. Współpraca ta polega między innymi na angażowaniu się specjalistów Siemensa w proces edukacji studentów poprzez prowadzenie gościnnie wykładów tematycznych, obejmowanie patronatem powstających prac dyplomowych oraz umożliwianie studentom odbywania staży i praktyk w Spółce – szczególnie w działach sektora Healthcare (technika medyczna) i sektora Industry (rozwiązania dla przemysłu i infrastruktury komunalnej). Staże trwają z reguły pół roku. Po ich zakończeniu niektórzy stażyści znajdują stałe zatrudnienie w Siemensie lub w firmach partnerskich Spółki. Praktyki studenckie oraz uczestnictwo w warsztatach organizują też branże Building Technologies (technologie budynkowe) oraz branża Industry Automation (automatyki przemysłowej).
Przykładem może być współpraca z Politechniką Wrocławską. Została ona podjęta w 2000 roku i zaowocowała wspólnymi pracami nad projektami innowacyjnymi, organizowaniem praktyk studenckich, warsztatów i zajęć tematycznych. Umożliwiła Siemensowi pozyskiwanie doskonale wykształconej i przygotowanej do pracy zawodowej młodej kadry, a Polsce dała wielu świetnie wykształconych, posiadających praktyczne doświadczenie inżynierów. Firma Siemens uczestniczy także w dorocznych uczelnianych targach pracy, podczas których studenci zapoznają się z aktualną ofertą pracy oraz oczekiwaniami pracodawców. W ciągu kilku ostatnich lat Siemens został wyróżniony tytułem „Firmy dla Inżyniera”, przyznawanym przez Stowarzyszenie Studentów BEST.
Siemens jest mocno zaangażowany także we wspieranie nauki. Od 1995 roku spółka jest fundatorem Nagrody Siemensa, przyznawanej raz w roku pracownikom naukowym z polskiego środowiska politechnicznego. W Konkursie o Nagrodę Siemensa uczestniczą autorzy prac, nawiązujących tematycznie do obszarów działalności firmy Siemens. Są to przede wszystkim takie dziedziny jak: elektrotechnika i energetyka, elektronika, automatyka, transport szynowy oraz inżynieria biomedyczna. Koordynatorem Konkursu jest Politechnika Warszawska, a nagrody przyznawane są przez jury złożone z przedstawicieli nauki oraz przemysłu.
Przykładowo, w ostatnich latach Nagrody przyznano autorom następujących prac naukowych – doktorskich i habilitacyjnych: „Badania w zakresie sieci i systemów telekomunikacyjnych nowej generacji”, „Zastosowanie cyfrowego przetwarzania sygnałów, sterowania optymalnego i adaptacyjnego oraz identyfikacja systemów do aktywnej redukcji hałasu”, „Wpływ stanu zużycia profili szyn oraz geometrii toru na bezpieczeństwo jazdy lekkiego pojazdu szynowego”, „Opracowanie metody oczyszczania i otrzymywania w skali produkcyjnej super-czystych (6N) pierwiastków manganu i magnezu oraz wybranych związków półprzewodnikowych dla celów wysokich technologii i zastosowań.”
Wymienione działania mają na celu zbliżyć ze sobą świat nauki oraz świat przemysłu. Z jednej strony umożliwiają one studentom i absolwentom uczelni zapoznanie się z bieżącymi osiągnięciami techniki wykorzystywanymi w praktyce działań dużej korporacji, jaką jest Siemens, oraz z zapotrzebowaniem i wymaganiami rynku pracy, z drugiej – wspierają możliwości kontynuowania badań naukowych przez laureatów nagrody. W sferze zainteresowań i współpracy firmy Siemens znajdują się także uczelnie wyższe o innych, niż politechniczny profilach kształcenia. W latach 2003-2004 Siemens realizował na polskim rynku program szkoleń nauczycieli „Multimedia w Dydaktyce”, wdrażany przez Wyższą Szkołę Europejską (WSE) w Krakowie. Te aspekty działalności wpisują się w wyznawaną przez firmę Siemens zasadę społecznej odpowiedzialności biznesu oraz angażowanie się w życie otoczenia firmy w myśl hasła, że „biznes to nie wszystko”.
Sekretariat Instytutu Informatyki i Elektroniki
Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji
Uniwersytetu Zielonogórskiego
ul. Podgórna 50, 65-246 Zielona Góra
tel.: (+48 68) 328 24 21
tel.: (+48 68) 328 22 19
fax. (+48 68) 324 47 33
e-mail: Sekretariat@iie.uz.zgora.pl
www: http://www.iie.uz.zgora.pl
© ZTI 2010